Pharmatic Online Konuğu Turhan Şahinoğlu

Öncelikle siz değerli Pharmetic üyelerine, ayin konuğu köşesinde bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Meslek hayatıma 27 sene önce bir ecza deposunda sevkiyat elemanı olarak başladım. Aynı ecza deposunda üç yıl içerisinde satış müdürlüğüne kadar yükseldim. Bugünlere, eczane siparişinin hazırlanmasından sevkiyatına, satışından tahsilatına kadar olan tüm süreçleri yaşayarak geldim.

1993 yılında, yok denecek bir sermaye ile 60 m2’lik bir dükkanda bir depo kurarak ticari hayatıma başladım. Sektörün içerisinde geçirdiğim uzun yıllarda rekabetin farklı boyutlara geldiğini gördüm. Bu nedenle farklı bir sektör arayışı sonucu 1998 yılında L'oréal Kozmetik A.Ş. ile yapmış olduğumuz distribütörlük anlaşması ile Gerçek Kozmetik Ltd. Şti.’ni kurdum. Değerli çalışanlarım ile birlikte çok kısa sürede sektörün lider kuruluşlarından biri olduk. Hali hazırda L'oréal’ in 14 yıldır distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz gibi, Unilever Türkiye Parfümeri Kanalı Distribütörlüğü, Henkel Türkiye Eczane Kanalı Distribütörlüğü, Hipp Kozmetik Ürünleri Türkiye Eczane Kanal Distribütörlüğü, Skincode Türkiye Distribütörlüğünü, Toni&Guy Türkiye Eczane Kanalı Distribütörlüğü ve yine birçok farklı markanın ülke ve bölge distribütörlüklerini yürütmekteyiz. Şirketimizin misyonunda ki en önemli pay , Eczanelerimizin Türkiye kozmetik pazarındaki paylarını arttırmak üzerine kuruludur. Doğru ki, sürekli değişen pazar koşulları, kozmetik sektöründeki rekabeti de farklı boyutlara taşıdı.

Büyük marketlerin ve uluslararası zincir mağazaların kozmetik ve ıtriyat tarafındaki raf paylarını sürekli arttırmaları, “Kişisel Bakım” adı altında yeni bir kanal oluşturarak, ucu açık olmak kaydı ile hemen hemen her marka ve ürünün satışını üstlenmeleri, maalesef rekabeti ciddi anlamda kuralsızlaştırdı.

Sizlerin de çok iyi bildiği, “Sadece Eczanede” diye başlayan; ama sonrasında sizlerin desteği ile bilinirlik sağlayıp, farklı kanallara geçiş yapan birçok markaya da maalesef hep birlikte şahit olduk. İstanbul Ticaret Odası Kozmetik Grup Başkanlığı dönemimde arkadaşlarım ile birlikte bu konuda her ne kadar mücadele etsek de, üzülerek söylemem gerekirse, kanunlarla sınırlandırılmadığı için çalışmalarımız sonuçsuz kaldı.

 

 

Sonraki habere geç >